Dodano 14 czerwca 2017 przez

Aby dowiedzieć się jak nie wpaść w poślizg, należy zapoznać się z rodzajami poślizgów i przyczynami powodującymi ich występowanie. Warto także dowiedzieć się jak wychodzić z poślizgów, jeżeli już nam się one przytrafią.

Ceneo Czarne Męskie Jeansowe Opinie Spodnie sara Ceny M 8938 I pl NnOkwPX8Z0

Wychodzenie z poślizgu jest jednym z najtrudniejszych manewrów, do jakich możemy zostać zmuszeni podczas prowadzenia pojazdu. Niestety większość kierowców nie decyduje się na uczestnictwo w specjalnych szkoleniach, na których profesjonalni instruktorzy uczą, jak wychodzić z poślizgów. Z czasem będzie się to zmieniać, bowiem w myśl nowych przepisów początkujący kierowcy będą zobligowani do wzięcia udziału w takim kursie pomiędzy 4 a 8 miesiącem posiadania prawa jazdy. Zanim jednak większość poruszających się po drogach będzie miała takie kursy za sobą, minie kilkadziesiąt lat. Jeżeli ktoś nie brał udziału w takim szkoleniu, warto poczytać o tym, jak nie wpaść w poślizg oraz jak z niego wychodzić. Zacznijmy od tego, że na drodze mogą przydarzyć nam się dwa rodzaje poślizgów – podsterowny i nadsterowny.

Jak nie wpaść w poślizg podsterowny?

Z poślizgiem podsterownym mamy do czynienia, jeżeli pomimo wykonywania skrętu kierownicy, samochód cały czas jedzie prosto. Konsekwencją może być zjechanie na pas ruchu służący do jazdy w przeciwną stronę lub wypadnięcie z drogi. Kierowcy opisują potocznie poślizg podsterowny słowami „przód nie skręcał”.

W poślizg podsterowny możemy wpaść na mokrej lub oblodzonej nawierzchni, szczególnie podczas niebezpiecznego zjawiska zwanego gołoledzią (czarnym lodem). Gołoledź powstaje gdy deszcz lub śnieg spadają na nawierzchnię o temperaturze mniejszej niż zero stopni i osadzają się na niej w postaci przezroczystej, równej i gładkiej warstwy lodu. Czarny lód jest szczególnie niebezpieczny dlatego, że na pierwszy rzut okna nawierzchnia wygląda na normalną.

Kolekcja Zima I Bluzki Koszule Dutti DamskieMassimo Jesień 2018 l1KJFc

Wydawać by się mogło, że w poślizg możemy wpaść więc tylko późną jesienią lub w zimie. Nie jest to jednak do końca prawdą. Uważać musimy przez cały rok, bo poślizg może spowodować także plama oleju na jedni, a z nią możemy się przecież spotkać o każdej porze roku. Wpadaniu w poślizg podsterowny sprzyjać będzie przewożenie ciężkiego ładunku (dociążamy tylną oś, odciążamy przednią, która w większości aut odpowiada za napęd), zbyt duża prędkość w stosunku do warunków panujących na drodze oraz zły stan ogumienia czy amortyzatorów.

Jak wyjść z poślizgu podsterownego? Przede wszystkim zdejmijmy nogę z gazu, wciśnijmy hamulec i wykonujmy łagodne ruchy kierownicą. W żadnym wypadku nie wciskajmy gazu ani nie wykonujmy nerwowych ruchów kierownicą. To tylko pogorszy naszą sytuację.

Jak nie wpaść w poślizg nadsterowny?

Z poślizgiem nadsterownym mamy do czynienia, jeżeli tył pojazdu „ucieka” w przeciwną stronę niż kierunek wykonywanego skrętu. Konsekwencją może być obrócenie pojazdu. Kierowcy poślizg nadsterowny opisują potocznie słowami „tył mi uciekał”.

W poślizg nadsterowny wpaść możemy w tych samych sytuacjach, co w poślizg podsterowny z jednym zastrzeżeniem – raczej nie grozi on nam, jeżeli prowadzimy auto z napędem na przednią oś, a mamy dociążony tył. Poślizg nadsterowny za to często spotyka kierowców samochodów z napędem na tylną oś, którzy popełniają błąd polegający na puszczaniu pedału gazu podczas skrętu. Powoduje to przesunięcie środka ciężkości na przednią oś i utratę przyczepności na tylnej osi.

Wychodzenie z poślizgu nadsterownego także zacznijmy od zdjęcia nogi z gazu, a następnie wykonajmy ruch kontrujący. Jeżeli więc skręcamy w prawo, a tył auta ucieka nam w lewo, wykonajmy spokojny ruch kierownicą w lewo, a gdy odzyskamy przyczepność kontynuujmy skręcanie w prawo.

Ogólne rady na temat tego, jak nie wpaść w poślizg

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak nie wpaść w poślizg, z reguły koncentrujemy się na zachowaniu na drodze. Warto jednak pamiętać, że bezpieczna jazda w zimie to przede wszystkim przygotowania. Pamiętajmy więc o tym, by wymieniać opony na zimowe gdy temperatura w godzinach, w których używamy auta, spada do mniej niż 7 stopni. Dotyczy to oczywiście wszystkich czterech opon. Jeżeli wymienimy tylko te na przedniej osi, grozić nam będą poślizgi nadsterowne. Jeżeli zaś wymienimy tylko opony z tyłu, musimy liczyć się z ryzykiem poślizgów podsterownych.

Odnotujmy także, że grubość bieżnika w zimowym ogumieniu powinna być nie mniejsza niż 4 mm. Jeżeli nasze opony przy wymianie znajdują się na granicy tej wartości, warto pomyśleć o nowych. Pod koniec sezonu grubość bieżnika może być już poniżej zdroworozsądkowej granicy 4 mm, szczególnie jeżeli zima będzie dłuższa niż zwykle.

O bezpieczeństwie warto także myśleć kupując auto. W dzisiejszych czasach nawet na rynku wtórnym ciężko znaleźć pojazd, który nie posiada systemu ABS. Jego działanie, objawiające się „odbijaniem” pedału hamulca, powoduje że w trakcie gwałtownego hamowania koła nie tracą przyczepności. Tak jak wspomnieliśmy, w dzisiejszych czasach ABS to już standard. Warto natomiast rozglądać się za autami z systemami ASR i ESP. ASR zapobiega ślizganiu się kół podczas ruszania, a ESP stabilizuje tor jazdy. Najnowsze systemy ESP wzbogacone są także o funkcję asystenta jazdy przy bocznym wietrze, co także może nam pomóc w unikaniu poślizgów.

Damskie 7555983010 Star Wl Big Więcej Spodnie Aukcje Jeans Niż Clara trsChdQ

pl Avanti24 Lato Koszule Damskie Kolekcja Wiosna 2019 rdBoeWCx

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl Avanti24 Lato Koszule Damskie Kolekcja Wiosna 2019 rdBoeWCx

Jesień Oto – Z Najmodniejsze Sukienki Na Sieciówek 2018 Modele 8P0wXOkn