Dodano 14 czerwca 2017 przez

Aby dowiedzieć się jak nie wpaść w poślizg, należy zapoznać się z rodzajami poślizgów i przyczynami powodującymi ich występowanie. Warto także dowiedzieć się jak wychodzić z poślizgów, jeżeli już nam się one przytrafią.

Botków Sznurowanych Przegląd Do Stylizacji Jesiennych SMqLUVGzpj

Wychodzenie z poślizgu jest jednym z najtrudniejszych manewrów, do jakich możemy zostać zmuszeni podczas prowadzenia pojazdu. Niestety większość kierowców nie decyduje się na uczestnictwo w specjalnych szkoleniach, na których profesjonalni instruktorzy uczą, jak wychodzić z poślizgów. Z czasem będzie się to zmieniać, bowiem w myśl nowych przepisów początkujący kierowcy będą zobligowani do wzięcia udziału w takim kursie pomiędzy 4 a 8 miesiącem posiadania prawa jazdy. Zanim jednak większość poruszających się po drogach będzie miała takie kursy za sobą, minie kilkadziesiąt lat. Jeżeli ktoś nie brał udziału w takim szkoleniu, warto poczytać o tym, jak nie wpaść w poślizg oraz jak z niego wychodzić. Zacznijmy od tego, że na drodze mogą przydarzyć nam się dwa rodzaje poślizgów – podsterowny i nadsterowny.

Jak nie wpaść w poślizg podsterowny?

Z poślizgiem podsterownym mamy do czynienia, jeżeli pomimo wykonywania skrętu kierownicy, samochód cały czas jedzie prosto. Konsekwencją może być zjechanie na pas ruchu służący do jazdy w przeciwną stronę lub wypadnięcie z drogi. Kierowcy opisują potocznie poślizg podsterowny słowami „przód nie skręcał”.

W poślizg podsterowny możemy wpaść na mokrej lub oblodzonej nawierzchni, szczególnie podczas niebezpiecznego zjawiska zwanego gołoledzią (czarnym lodem). Gołoledź powstaje gdy deszcz lub śnieg spadają na nawierzchnię o temperaturze mniejszej niż zero stopni i osadzają się na niej w postaci przezroczystej, równej i gładkiej warstwy lodu. Czarny lód jest szczególnie niebezpieczny dlatego, że na pierwszy rzut okna nawierzchnia wygląda na normalną.

TunikaSukienkaCzarna Warszawa Sprzedajemy Yorker Xs New pl hdsrtCQ

Wydawać by się mogło, że w poślizg możemy wpaść więc tylko późną jesienią lub w zimie. Nie jest to jednak do końca prawdą. Uważać musimy przez cały rok, bo poślizg może spowodować także plama oleju na jedni, a z nią możemy się przecież spotkać o każdej porze roku. Wpadaniu w poślizg podsterowny sprzyjać będzie przewożenie ciężkiego ładunku (dociążamy tylną oś, odciążamy przednią, która w większości aut odpowiada za napęd), zbyt duża prędkość w stosunku do warunków panujących na drodze oraz zły stan ogumienia czy amortyzatorów.

Jak wyjść z poślizgu podsterownego? Przede wszystkim zdejmijmy nogę z gazu, wciśnijmy hamulec i wykonujmy łagodne ruchy kierownicą. W żadnym wypadku nie wciskajmy gazu ani nie wykonujmy nerwowych ruchów kierownicą. To tylko pogorszy naszą sytuację.

Jak nie wpaść w poślizg nadsterowny?

Z poślizgiem nadsterownym mamy do czynienia, jeżeli tył pojazdu „ucieka” w przeciwną stronę niż kierunek wykonywanego skrętu. Konsekwencją może być obrócenie pojazdu. Kierowcy poślizg nadsterowny opisują potocznie słowami „tył mi uciekał”.

W poślizg nadsterowny wpaść możemy w tych samych sytuacjach, co w poślizg podsterowny z jednym zastrzeżeniem – raczej nie grozi on nam, jeżeli prowadzimy auto z napędem na przednią oś, a mamy dociążony tył. Poślizg nadsterowny za to często spotyka kierowców samochodów z napędem na tylną oś, którzy popełniają błąd polegający na puszczaniu pedału gazu podczas skrętu. Powoduje to przesunięcie środka ciężkości na przednią oś i utratę przyczepności na tylnej osi.

Wychodzenie z poślizgu nadsterownego także zacznijmy od zdjęcia nogi z gazu, a następnie wykonajmy ruch kontrujący. Jeżeli więc skręcamy w prawo, a tył auta ucieka nam w lewo, wykonajmy spokojny ruch kierownicą w lewo, a gdy odzyskamy przyczepność kontynuujmy skręcanie w prawo.

Ogólne rady na temat tego, jak nie wpaść w poślizg

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak nie wpaść w poślizg, z reguły koncentrujemy się na zachowaniu na drodze. Warto jednak pamiętać, że bezpieczna jazda w zimie to przede wszystkim przygotowania. Pamiętajmy więc o tym, by wymieniać opony na zimowe gdy temperatura w godzinach, w których używamy auta, spada do mniej niż 7 stopni. Dotyczy to oczywiście wszystkich czterech opon. Jeżeli wymienimy tylko te na przedniej osi, grozić nam będą poślizgi nadsterowne. Jeżeli zaś wymienimy tylko opony z tyłu, musimy liczyć się z ryzykiem poślizgów podsterownych.

Odnotujmy także, że grubość bieżnika w zimowym ogumieniu powinna być nie mniejsza niż 4 mm. Jeżeli nasze opony przy wymianie znajdują się na granicy tej wartości, warto pomyśleć o nowych. Pod koniec sezonu grubość bieżnika może być już poniżej zdroworozsądkowej granicy 4 mm, szczególnie jeżeli zima będzie dłuższa niż zwykle.

O bezpieczeństwie warto także myśleć kupując auto. W dzisiejszych czasach nawet na rynku wtórnym ciężko znaleźć pojazd, który nie posiada systemu ABS. Jego działanie, objawiające się „odbijaniem” pedału hamulca, powoduje że w trakcie gwałtownego hamowania koła nie tracą przyczepności. Tak jak wspomnieliśmy, w dzisiejszych czasach ABS to już standard. Warto natomiast rozglądać się za autami z systemami ASR i ESP. ASR zapobiega ślizganiu się kół podczas ruszania, a ESP stabilizuje tor jazdy. Najnowsze systemy ESP wzbogacone są także o funkcję asystenta jazdy przy bocznym wietrze, co także może nam pomóc w unikaniu poślizgów.

2019 W Sukienki 2019 MosquitoWiosna Sukienki MosquitoWiosna Domodi 8nkXOP0w

Koszule Koszule Damskie Koszule Damskie Koszule Koszule Damskie Koszule Damskie Koszule Damskie Damskie Koszule Damskie Damskie wO0ymv8nN

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Koszule Koszule Damskie Koszule Damskie Koszule Koszule Damskie Koszule Damskie Koszule Damskie Damskie Koszule Damskie Damskie wO0ymv8nN

Z Krótkie Allani Stylowo I Puchowe Damskie Modnie Kurtki 0mwNn8